Gościem podcastu „Na celowniku” jest o. Paweł Gużyński, dominikanin, odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Gospodarzem spotkania jest Artur Dubiel z Uniwersytetu WSB Merito.
krótki link: http://ncpn.pl/p/152
Najnowszy odcinek podcastu “Na celowniku” koncentruje się na znaczeniu wyboru nowego papieża i roli Watykanu w kwestiach globalnego pokoju i bezpieczeństwa. Ojciec Gużyński, dominikanin, który analizuje przesłanie Ewangelii w kontekście społecznym, postrzega wybór papieża jako spotkanie wolności Boga i wolności człowieka. Podkreśla, że każdy papież, choć działa w ramach wiary, wnosi swoją perspektywę na świat, a nowy papież już na wstępie odniósł się do sytuacji na Ukrainie i w Izraelu.
Ważnym momentem dyskusji jest rozróżnienie polityki od metapolityki. Ojciec Gużyński wyjaśnia, że papież nie jest politykiem w potocznym rozumieniu, lecz działa na poziomie metapolitycznym – stawia ważne pytania, wskazuje kierunki i broni uniwersalnych wartości jak pokój i sprawiedliwość. Wybór imienia Leon XIV przez nowego papieża sugeruje jego zainteresowanie sprawami społecznymi oraz zagrożeniami takimi jak nierówność czy neokolonializm, które generują konflikty. Papież ma prawo wypowiadać się na temat tego, co burzy bezpieczeństwo, ale nie powinien wprost wpływać na decyzje rządów.
Rozmowa podkreśla, że złożoność świata wymaga metapolitycznego myślenia o regułach. Rola Kościoła i papieża w promowaniu pokoju i bezpieczeństwa zaczyna się od wewnętrznego pokoju wiernych i opiera się na dialogu prowadzonym w oparciu o prawdę, a nie indoktrynację. Papież może pełnić rolę moderatora lub pośrednika w mediacjach, zawsze gotowego do zaproszenia do rozmowy. Nadzieja dla świata opiera się na ewangelicznych obietnicach przyszłego Królestwa Bożego, a zadaniem chrześcijan w tym świecie jest obrona minimalnych warunków godziwego życia.
W 56 minutowej rozmowie usłyszeć można o następujących tematach:
- rola Kościoła i Watykanu w kontekście globalnego pokoju i bezpieczeństwa,
- wybór nowego papieża i wyzwania dla niego,
- metapolityka a polityka par excellence,
- obrona uniwersalnych wartości, takich jak pokój, sprawiedliwość,
- zagrożenia bezpieczeństwa wywołujące konflikty i wojny,
- papież jako moderator / pośrednik w dialogu dążącym do pokoju,
- frakcje i fakcje w różnorodności poglądów,
- bezpieczeństwo oparte na regułach i moralnym porządku,
- znaczenie pamięci historycznej dla budowania bezpieczeństwa.
Wszystkie odcinki podcastu „Na celowniku” dostępne są w ponad 20 platformach, w tym na: Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts | Amazon Music | Empik Go | Patronite Audio | YouTube.
Zostaw ocenę i komentarz w swojej ulubionej platformie podcastowej i na YouTube!
Subskrybuj, czytaj i słuchaj: nacelowniku.com
Gospodarz: www.artur.tel
Polub stronę na Facebooku.
Wesprzyj w serwisie P