W naszym podcaście gościmy: Antoninę Majchrzak (26 lat, najmłodsza radna Łodzi, startuje z list KO) oraz Mateusza Mertę (21 lat, startuje z listy Lewicy w Bielsku-Białej). Obydwoje głośno mówią o potrzebie zmiany w polityce i dojściu do głosu młodych, a wraz z nimi poważnego traktowania największych wyzwań, w tym katastrofy klimatycznej.
“Jeżeli młodzi ludzie nie widzą odzwierciedlenia swoich potrzeb i zrozumienia w osobach, które są na listach wyborczych, bo ci, którzy się na nich znajdują, są w wieku naszych rodziców albo starsi, to nie będą na nich głosować. Nie czują, że cokolwiek się zmieni i ktokolwiek zajmie się problemami, które są dla nich ważne. To nie jest odkrycie Ameryki” - mówiła w wywiadzie dla GW Antonina.
“Startuję, by "młodymi politykami" nie byli w naszym kraju 50-latkowie. Startuję by problemy młodych — wchodzących na rynek pracy, poszukujących i najmujących pierwsze mieszkania, uczących się nigdy nie zniknęły z horyzontu władzy. Wierzę, że państwo może skutecznie odpowiedzieć na wyzwania przyszłości, które nam młodym spędzają sen z powiek. Szalejąca w świecie klimatyczna katastrofa, kryzys mieszkaniowy i gospodarczy, brak dostępu do psychologa czy innych specjalistów wymagają realnej debaty i rozwiązań” - mówi Mateusz.
Antonina Majchrzak- radna miasta Łodzi VIII kadencji, Przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska. W działalność społecznoą zaangażowała się mając 16 lat. Współautorka „Ekopaktu dla Łodzi”, kampanii „Łódzka Woda Najlepsza” oraz „Łódź, oddychaMY”. Mentorka w fundacji „Girls Future Ready”. Autorka kampanii „#DziewczynyNaWybory”. Od 5 lat z sukcesami łączy pracę zawodową z aktywnością polityczną i społeczną. W mediach społecznościowych można ją znaleźć jako @ekoradna. Od niedawna również samorzeczniczka życia z ADHD.
Mateusz Merta - współzałożyciel Młodych Razem, członek zespołu redakcyjnego kwartalnika Równość, obecnie pełni funkcję członka Rady Krajowej i Zarządu Okręgu Podbeskidzie w partii Razem. Opracowywał i koordynował projekty edukacji obywatelskiej "Program Obywatelski Podbeskidzie" oraz "Czerwona Akademia". Działa na rzecz klimatu w obszarze komitetów monitorujących fundusze europejskie, współzakładał grupę Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Bielsku-Białej.
Rozmowę przygotował i poprowadził Piotr Cykowski.
Podcastu Cafe Akcja możesz słuchać na wszystkich platformach podcastowych, m.in
Spotify, ApplePodcast, YouTube. Jeśli podoba Ci się, co robimy, zasubskrybuj nasz podcast w aplikacji, z której korzystasz, zostaw opinię, 5 gwiazdek i udostępnij znajomym - tak inne osoby dowiadują się o podcastach.
#Podcast #CafeAkcja #WYBO23 #wybory2023 #młodzigłosują #Klimat #katastrofaklimatyczna
Podcast Cafe Akcja i inne działania Akcji Demokracji możliwe są dzięki indywidualnym wpłatom wielu osób. Jeśli możesz, dorzuć się, korzystając z narzędzia bezpiecznych płatności na stronie www.akcjademokracja.pl Zapraszamy Cię też do śledzenia naszych działań na Facebooku, Instagramie i Twitterze.